Technologia druku etykiet
Technologia druku etykiet

Technologia druku etykiet

Technologie druku można z grubsza podzielić na cyfrowe i klasyczne. Chociaż istnieje szeroki wachlarz możliwych opcji w ramach tych dwóch kategorii, ograniczymy się tylko do technologii laserowej lub wtrysku tonera (cyfrowa) i fleksografii (klasyczna) jako najczęściej stosowanych technologii. Każda z nich ma swoją specyfikę, dlatego dobrze jest zdawać sobie sprawę z kilku podstaw. W obu technologiach druk odbywa się z roli na rolkę, stąd etykiety są również nawinięte na rolkę.

Każda technologia ma pewne ograniczenia techniczne i często konieczne jest połączenie kilku technologii w celu osiągnięcia optymalnych wyników. LabelProfi oferuje to, co najlepsze z obu światów.

Druk cyfrowy

Kluczową zaletą druku cyfrowego jest to, że nie jest konieczne wytwarzanie drogich klisz, które służą do przeniesienia koloru na materiał jak to ma miejsce w wydruku klasycznym. Cyfrowe maszyny drukarskie drukują bezpośrednio na surowcu. Dlatego technologia cyfrowa jest szybsza, bardziej elastyczna i ma znacznie krótszy czas przygotowania do druku w porównaniu z technologią klasyczną. Jest to niezwykle istotna zaleta, jeśli chodzi o druk małych partii produktów. Technologia cyfrowa umożliwia łatwe drukowanie zmiennych danych (numeracja, kody kreskowe lub QR, zmienność treści itp.) oraz spersonalizowanych treści, gdzie każdy produkt może być unikalny i dostosowany do użytkownika i rynku.  Technologia cyfrowa zapewnia najwyższą jakość druku.

Druk cyfrowy stosujemy wtedy, gdy wymagana jest:
  • elastyczność produkcji (częste zmiany projektu etykiety)
  • najwyższa jakość druku
  • personalizacja
  • drukowanie różnych elementów
  • szybka reakcja – krótkie terminy realizacji
  • małe i średnie serie oraz wiele różnych wykończeń
  • produkcja partii próbek do późniejszej produkcji większych serii
  • skuteczne ekologiczne i zrównoważone rozwiązania

Fleksografia

W przypadku fleksografii obraz drukowany jest na powierzchni z powlekanych kolorem płyt drukarskich (klisze). Fleksografia działa skutecznie na różnych materiałach chłonnych i niechłonnych, w tym na metalach, celofanie, papierze i tworzywach sztucznych.

Ponieważ fleksografia działa z większą prędkością niż druk cyfrowy, jest skutecznym rozwiązaniem do produkcji średnich i dużych partii z wysokiej jakości wynikami. Ze względu na produkcję klisz, fleksografia ma bardzo wysoki koszt początkowy i wymaga dłuższego przygotowania maszyn drukarskich, w porównaniu z drukiem cyfrowym.

Z fleksografii korzystamy, gdy wymagana jest:
  • duża ilość jednego rodzaju produktu
  • druk kolorami specjalnymi (skala PANTONE)

Sitodruk

To technika druku, w której formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę tkaną, metalową lub wykonaną z włókien syntetycznych. Wykonanie odbitki polega na przetłaczaniu farby przez matrycę. Wydruk jest tworzony przez przetłaczanie farby na podłoże (ręcznie lub z użyciem pras sitodrukowych). Odpowiednio skonstruowane maszyny sitodrukowe umożliwiają druk także na zakrzywionych (np. cylindrycznych) podłożach. Precyzja i rozdzielczość druku sitowego jest bezpośrednio zależna od gęstości użytej siatki. 

 

 

Jeżeli potrzebujesz szybkiej wyceny napisz do nas

Sitodruk stosujemy wtedy, gdy wymagane są:
  • duże nakłady druku jednego rodzaju produktów
  • niższa jakość druku

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z nami.